Úvěrové produkty jsou v Česku velmi oblíbeným bankovním produktem. Zájem o ně neklesl ani v době koronavirové pandemie, kdy se spousta lidí pro půjčku rozhodla ve chvíli, kdy musela řešit existenční potíže. Mohlo by se zdát, že úvěrové produkty jsou dostupné pro každého. Ovšem skutečnost je diametrálně odlišná, podmínky pro jednotlivé úvěry se postupně zpřísňují. Není tedy pravidlem, že na úvěr dosáhne každý, kdo si o něj požádá. Jaké předpoklady jsou tedy kladeny na žadatele o úvěr?
Pravidelný měsíční příjem, který pokryje životní potřeby i splátky úvěru
Jen pravidelný příjem nestačí, to asi všichni víme. I když je dobrým předpokladem pro úspěšné schválení úvěru. Pokud chcete vědět, jak byste si vedli v případě žádosti o úvěr, na internetu existuje mnoho kalkulaček, které vám pomohou objasnit vaší finanční situaci. Za zmínku stojí třeba například výpočet čisté mzdy na hodinu, či měsíční splátky spotřebitelských či hypotečních úvěrů.
Bilance žadatele je pro bankovní i nebankovní subjekty klíčové. Při zhodnocení měsíčních příjmů a výdajů, mohou poskytovatelé úvěrů snadno zjistit, zda je měsíční příjem dostatečný, aby pokryl životní potřeby a zároveň splátky úvěru. Ty by měly činit maximálně 50% měsíčních výdajů, tak aby splátky příliš neohrožovaly existenci žadatele. Mnoho žadatelů si však tuto skutečnost neuvědomuje a mnohdy viní banky z jejich neochoty půjčovat. Na celý problém je ovšem potřeba se podívat více do hloubky. ČNB všem poskytovatelům dává za povinnost lustraci každého žadatele, pokud by tak neučinily, mohlo by to pro ně znamenat nedozírné následky.
Tolik opomíjené registry dlužníků
V registru dlužníků se může ocitnout každý z nás. Přitom velmi často jen nepatrným prohřeškem, který nás ovšem ve výsledků může stát více, než jsme předpokládali. Při negativním záznamu povětšinou banka přistoupí k zamítnutí žádosti o úvěr.