V dnešní době se můžete setkat na trhu jak s „obyčejnými“ bankami, jejich principy a fungování jsou jistě každému z nás zřejmé, ale na druhou stranu je zde ještě několik dalších hráčů na hřišti a těmi dalšími hráči jsou právě nebankovní instituce, čili se jedná o soukromé společnosti.
Hřiště je tak velké nebo spíše tak „malé“, jaké jsou podmínky. Ty tvoří alfu a omegu celé podstaty věci. Banky se snaží klienty nalákat na svou důležitost, zatímco soukromé společnosti si toho více „dovolí“, protože to jde na jejich triko, takže proto například mohou poskytnout i hypotéku bez registru.
Právě pod tímto názvem se však neskrývá žádný běžný spotřebitelský úvěr, který byste si mohli vzít například na stavbu domu nebo na rekonstrukci obydlí. To by platilo v případě běžného spotřebitelského úvěru, kterým by mohla být i hypotéka, čili možnost, že byste ručili nemovitostí.
Zde se setkáváme s podnikatelským úvěrem a musíme znát jeho pravidla. Každému je jasné, že podnikatelský úvěr si mohou půjčit pouze podnikatelé, živnostníci nebo firmy. Bez toho to bohužel nejde. A proč ten název? Jak jsme si řekli, tak nebankovní společnosti jsou poměrně tolerantní ke svým klientům, každý chápe, že o ně nechtějí přijít a tak přišly na metodu, že mohou půjčit lidem peníze, například i v rámci hypotéky, kdy ručíte nemovitostí, kterou dáte takzvaně do zástavy a díky tomu získáte ještě nižší úrok než u obyčejné půjčky, ale i za předpokladu, že mají záznam v registru.
Záznamy se totiž z registrů mažou až po několika letech a je pravdou, že někteří lidé mají buďto starší záznam nebo se jedná o nějakou drobnost, nad kterou by se dalo přimhouřit oko. Jenomže banka vám nikdy oko nepřimhouří a tak jsou zde soukromé společnosti se svým úvěrem, které má obdobné podmínky, jaké byste v podstatě získali v bance. Dlouhá doba splatnosti a nízká splátka je samozřejmostí, stejně tak jako mnohá další pozitiva.