Ořechovka likér je oblíbený pro svoje léčivé i desinfekční účinky. Likér se doporučuje pít při žaludečních potížích. Pokud máte takzvaně těžký žaludek nebo jste snědli nějakou zkaženou potravinu, sáhněte právě po ořechovce. Ta vám může od problémů nejednou ulevit. Také není od věci pít likér preventivně pro pevné zdraví. Ořechovka se vyrábí z produktů ořešáku královského, kdy se používají nezralé plody ořešáku. Likér má typickou kaštanovou barvu a hořko-sladkou chuť.
Ořechové likéry si můžete koupit, ale také si tento nápoj můžete sami vyrobit doma. Výroba se skládá z několika fází. Počítejte s tím, že ořechovka se musí dobře uležet, takže výsledek ochutnáte až po pár měsících. Jak již bylo zmíněno, ořechovka se vyrábí z nezralých plodů. Ty je potřeba posbírat v době, kdy jsou ořechy měkké a po rozkrojení se uvnitř nachází náznak tvořícího se ořechu. Ořech je vyplněn nahořklou vodou, která se postupně mění na bílou hmotu. Právě v této stupni zralosti je třeba ořechy natrhat. Oschlé a omyté ořechy se nakrájí a vloží do sklenice, která se zalije alkoholem. Na výběr máte buďto čistou vodku nebo domácí slivovici. Sklenici necháme minimálně měsíc odpočívat na teplém a slunném místě. Nelekejte se změny barvy tekutiny. Ta se začne zabarvovat do tmavě hnědé až černé.
Poté se tekutina slije a nastává čas přípravy cukerného sirupu, který výslednou chuť ořechovky příjemně vyladí. Obyčejný cukr s vodou se povaří a po vychladnutí se smíchá s přeceděným alkoholovým výluhem. Likér si teď můžete libovolně okořenit. Výborně se hodí třeba skořice, hřebíček, vanilka nebo badyán. Také můžete použít citronovou šťávu nebo kyselinu citrónovou, která výsledný likér trochu projasní. Po přidání všech ingrediencí necháme likér ještě 24 hodin vyluhovat. Další den se pouze přecedí a nalije do vysterilizovaných lahví. Ořechovku můžete pít po týdnu, ale čím déle se rozleží, tím bude lepší.