Vietnamská komunita je jedna z nejrozšířenějších etnických minorit v České republice. Nelze si nevšimnout večerek, obchodů s oblečením či botami nebo potravinami, kde Vás obslouží malý vysmátý pán jiné rasy. Vietnamci jsou velmi pracovití lidé a téměř každý si zakládá na svém vlastním byznyse. Mnoho z nich pobývá v malých městech, kde mají svůj obchod, ale najdou se také ti, kteří mají své místo právě na velkých tržnicích.
Jedna z nich sídlí v Praze, nese název Sapa a je to největší Vietnamská tržnice v České republice. Druhá je na Olomoucké ulici v Brně, kam jezdíme i my. Máme svůj rodinný obchod, proto jezdíme nakupovat zboží právě tam.
Jak to tam vypadá a chodí?
Jedná se o komplex s velkým skladem uprostřed. V podstatě to vypadá, jako Makro, s tím rozdílem, že uvnitř není jeden obchod s jednou kasou, ale nachází se zde asi 50 prodejců. Každý obchoduje s jiným sortimentem. Někdo prodává oblečení, někdo zase domácí potřeby. Je zde také část s Asijskými potravinami Tamda. Když poprvé vjedete do tohoto komplexu, budete si připadat jako v jiném světě. Jsou zde odlišní lidé, kteří mají svou kulturu, a to musíte mít při návštěvě na paměti.
Většina obchodníků prodává zboží pouze na živnostenský list, při nákupu více kusů. Najde se málokdo, kdo vám prodá zboží jednotlivě. Proto je lepší se vždy zeptat ještě dřív, než se po zboží rozhlédnete.
Jací jsou Vietnamci jako lidé?
Osobně s nimi nemám žádný problém, jsou přátelští, usměvaví a pro byznys obětují mnoho. Oceňuji, že se učí Český jazyk, který není vůbec jednoduchý. Snaží se rozumět a vysvětlit věci tak, ať je pochopíte. Mladší generace už chodí do místních škol a čeština je jejich první jazyk. Obecně jsou hodně závislí na rodině. Kolikrát uvidíte v krámě pobíhat malé děti, které tam jsou s nimi téměř každý den. Od mala pomáhají a učí se prodávat. Proto mnoho z nich nemá čas na kamarády či vlastní aktivity.
Na těchto tržnicích můžete zakoupit spoustu věcí za levné ceny, proto návštěvu určitě doporučuji.