Trendem současné doby je sebepoznávání a všeobecný rozvoj soft skills. Ať už vás tato témata zajímají nebo ne, znát sebe sama je poučné a velmi přínosné. Můžete pochopit, jak nahlížíte na svět, jakým způsobem byste měli pracovat nebo odpočívat. Kromě sebe máte ale šanci pochopit i jednání ostatních, což bývá mnohdy docela náročné. Stejně to platí i u dětí – zdá se vám vaše dítko příliš zadumané, neposedné či lítostivé? Dokážete-li určit jeho osobnostní typ, můžete mu začít opravdu rozumět a pochopit, proč dělá věci, které vám tak úspěšně brnkají na nervy.
Jak se ale v množství testů a typologií osobnosti vyznat?
Největší zákeřností, kterou testy nejsou schopny podchytit, je naše nahlížení sebe sama. Typickým příkladem je obecné podceňování introvertů. Považujete-li například (i když třeba jen podvědomě) introverzi za znevýhodnění, můžete se podvědomě snažit, abyste z testu vyšli jako extraverti. Obdobně si o sobě můžete myslet spoustu dalších věcí, které vám někdo řekl, byly vám opakovány od dětství nebo souvisí se stereotypy vašeho zaměstnání. Postupem času jste mohli tyto naučené rysy osobnosti přijmout za své, a jakékoli testy vám proto budou vycházet podle takového přesvědčení.
Jednou z komplexních a celosvětově uznávaných je typologie známá pod zkratkou MBTI, která vychází z poznatků švýcarského psychologa Carla G. Junga. Pokud se zvládnete opravdu upřímně zamyslet nad svou osobností, zkuste si test. Nezapomínejte ale, že se stále jedná o zjednodušený test a v každém případě je lepší a spolehlivější, pokud této typologii porozumíte. Pomůže studování textů v odkazu a další internetové stránky.
Začněte určitě u sebe a poté se pokuste poznat i nastavení vašeho dítěte. Nevadí přeci, že jste každý jiný, záleží na tom, abyste chápali jeho vnímání světa. Pokud se do toho chcete opravdu pustit a poznat své dítě, důrazně doporučujeme návštěvu odborníka na téma MBTI (v ČR také jako tzv. Teorie typů). Přejeme hodně štěstí při určování a trpělivost s malým neposedou!