Ve světě rodičů se najdou situace, které si vyžadují razantní kroky. K těm nejznámějším patří (v případě, že nic jiného už nezabírá) výhrůžky, které rodiče na svých dětech praktikují s nadějí, že jich konečně poslechnou.
Otázkou však zůstává, jestli jsou opravdu nutné a do jaké míry, můžou děti negativně ovlivnit.
Vyhrožování jako vaše zbraň
Nutno říct, že děti dovedou být pořádně vytrvalé a mnohdy spoléhají na to, že jim rodiče jednoduše ustoupí a vyjdu ze situace jako vítězové. V případě, že rodiče tlaku nedokážou odolávat dlouho a chtějí podniknout krok, který jich z bezvýchodní situace dostane, použijí zbraň jakou je vyhrožování.
Nejčastěji se zaměřují na aktivity jejich dětí, oblíbené hračky, předměty nebo dokonce zaútočí na tu největší dětskou slabost, jakou jsou dárky. Můžeme to vidět v mnoha případech, kdy před blížícími se svátky, jakými jsou Vánoce, rodiče připomínají dětem, že pokud nebudou poslouchat, uklízet nebo jestli budou brečet, jejich milovaný Ježíšek k nim nepřijde a nedonese jim dárky.
Co je nemalá pravda je to, že výhrůžky na děti zaberou vždycky. Ovšem jejich pointa není dítě přinutit chovat se a dělat věci jako chcete vy, ale stojí za ní mnohem více. Vyvolávají v dětech pocit obavy, strachu, že se jim nesplní jejich tajná přání a pocit úzkosti, že v něčem selhaly.
Vše má své negativní stránky a někdy můžete tímto zpočátku nevinným přístupem vašim dětem ublížit – zejména psychicky.
Co je mnohem lepší alternativa?
I když víte, že na vaše děti zabírá jen máloco, měli byste zaměřit vaši touhu docílit svého jiným způsobem. Věřte, že to jde a taktéž platí, že každé dítě má nějaké slabiny. Zkuste se na problém podívat z pohledu, že vašemu dítěti budete říkat pravdu. Takže, pokud neudělá to, co po něm chcete, nebudete mu podstrkovat hrozící věty pod nos, ale jednoduše budete trvat na tom, co jste řekli.
Pravda je totiž vždy lepší než plané výhrůžky, které mnoho dětí už časem šikovně prokoukne a stejně na nich neplatí. Až vaše dítě pochopí, že si stojíte za tím, co říkáte, nebude nutné mu pořád dokola připomínat, že mu v jeho potřebách nevyhovíte.
Mějte také na paměti, že všechna slova, které rodič vypustí z pusy si dítě vezme k srdci a někdy ho nimi můžete i ranit.