Zabavte děti v době prázdnin

Prázdniny. Děti se jich nemohou dočkat, a rodiče se nemohou dočkat, až zase skončí. Jenomže už jsou za rohem, a vám nezbývá, než začít vymýšlet aktivity. Každodenní výlety do dětských center by vás nejspíš vyšly draho, stejně tak větší množství táborů. Jak tedy děti zabavit v létě tak, aby to nezruinovalo rozpočet, a dětem zůstaly příjemné zážitky?

Přírodní koupaliště

Ať už doma máte, či nemáte bazén, návštěva koupaliště je prostě poněkud jiným zážitkem. Vstup na přírodní koupaliště obvykle nebývá tak nákladný, a mnohdy najdete takové místo, kde se můžete koupat i zadarmo. Výhodou oproti uměle vystavěnému koupališti pak je, že se děti nerochní v chloru, a je zde více možností, jak se zabavit. Mohou například ve vodě sbírat kamínky, pozorovat rybky, nebo vymýšlet skrýše v rákosí. Často pak zahlédnou ve vodě i pejska, který se sem spolu se svým pánem přišel ochladit. A přesně taková dobrodružství si děti užijí nejvíce. Nezapomeňte však sebou vzít svačinu, a něco málo hraček.

matka s dcerou

Hurá do lesa

V létě je v lese příjemně. Ale lze zde najít také spoustu zábavy, kterou ocení i ti nejmenší. Můžete s dětmi vyrazit do lesa sbírat rostlinky na herbář, zajít s nimi na houby, a učit je, které jsou jedovaté, a které jedlé, nebo třeba procházet lesní pěšinky, a hledat ukryté poklady. Holčičky si pak mohou hrát na lesní víly, a chlapci zase na zbojníky.

holčičky na procházce

Výlet na kole

Výlety na kole jsou nejen prospěšné zdraví, ale rovněž jsou skvělou zábavou, a to jak pro dospělé, tak i pro ty nejmenší. Stačí jen naplánovat trasu, a navštívit nějaké zajímavé místo, které je ve vašem okolí. Cestou se pak můžete zastavit na pití a na zmrzlinu v některé z cyklistických hospůdek. Dobrý nápad je také pořídit dětem fotoaparát, a nechat je, aby fotily vše, co je cestou zaujme. Tyto fotografie pak můžete doma společně zhodnotit, a ty nejlepší vytisknout do rodinného alba.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/zabava/" rel="category tag">Zábava</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Zabavte děti v době prázdnin

Obora svatého Linharta

Udělejte si pěkný výlet do Karlových Varů, kde se na zalesněné ploše o rozloze 67 ha můžete nejen procházet, sportovně vyžít, ale také pozorovat jeleny, laně, daňky, daněly a divoká prasata. K bezpečnému a dobrému výhledu na zvířata slouží visuté mosty, které vystupují až do výšky 3 – 6 m, a také dvě lávky k pozorování přímo v místech, kde se zvířata nejčastěji pohybují. Z delší lávky, která prochází střední částí obory kolem pěti menších rybníků, se dají sledovat daňci. Z kratší lávky v cípu obory uvidíme divoká prasata.

divoké prase

Podél cest lesem jsou umístěny malé informační tabule s mnohými zajímavostmi. Na začátku obory je k vidění jelen sika Dybowského. Poblíž se nachází i kavárna, informační centrum Svatý Linhart a lanové centrum se 7 okruhy a s 90 překážkami podle obtížnosti od věku 3 let (např. Dětský lanáček, Junior okruh, Střední okruh atd.). Zde si můžete vyzkoušet lezení ve výšce mezi stromy. Přítomni jsou instruktoři, kteří dohlížejí na vaši bezpečnost. V korunách stromů jsou také umístěny dva stromové domky, kam se dostanete visutými chodníky v 5 – 12 m nad zemí, odkud je možné sledovat život ptáků, veverek, hmyzu, ale i růst nových větviček a šišek. Tyto domky se nacházejí na stezce nazvané Život stromů. Tato stezka je otevřena jen v červenci a srpnu od 12:00 – 19:00 hod.

Daněk evropský

Na stezce siluetami zvířat podél Branaldovy cesty se, pokud budete chtít, stanete na chvíli malíři. V informačním centru dostanete tužky k nakreslení objevených namalovaných 25 siluet lesních divokých zvířat, která cestou uvidíte mezi stromy, keři, za skalkami, v mechu „jako živá“. Například vlka, rysa, lišku, jelena, veverku, zajíce, sojku, jestřába a další. Tedy nakreslíte asi jen vybrané, jež vás zaujmou a které si nakreslit troufnete. Dendrologická stezka vás seznámí s dřevinami v našich lesích. Více se dozvíte např. o Modřínu opadavém, Dubu letním, Vrbě jívě aj. Procházka oborou je cca 3,5 km dlouhá a trvá přibližně 2,5 hodiny. Zavítat můžete i s kočárky a psími kamarády.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/zabava/" rel="category tag">Zábava</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Obora svatého Linharta

Válka s mloky od Karla Čapka – recenze

Válka s mloky je jedním z nejvýznamnějších děl českého spisovatele a dramatika Karla Čapka. Jedná se o satirický příběh, v jehož centru je nově objevený inteligentní druh ještěrek. Na začátek je nutno podotknout, že kniha nemá hlavní postavu. Hlavní postavou je zde mlok, či spíše mločí národ.
 mlok v trávě
Vše začne, když holandský kapitán, kterého jeho zaměstnavatelé poslali pod rouškou nákupu koření v karibském souostroví hledat tajně naleziště perel. Během svých cest se doslechne od místních domorodců o ostrůvku, na nějž se místní neodváží vkročit, neboť na něm žijí „mořští čerti“. Kapitán se rozhodne situaci prozkoumat. Brzy zjistí, že se nejedná o nadpřirozené bytosti, nýbrž o salamandry chodící po dvou nohách.
 
Největší pochoutkou těchto bytostí jsou škeble, které se v okolí ostrova hojně vyskytují. Jejich ruce však nejsou uzpůsobeny k tomu, aby je mohli otevřít. Kapitán se rozhodne toho využít, a rychle je naučí mu škeble nosit, aby jim pomohl dostat se k masu uvnitř. Tímto způsobem kapitán brzy získá poměrně velké množství perel. Napadne ho, že by se tito mloci dali tímto způsobem využít i na jiných nalezištích.
 
Po skončení své cesty se obrátí na svého přítele z dětství, který je nyní bohatým podnikatelem. Navrhne mu, že bude dovážet perly, pokud dodá základní kapitál na koupi potřebného vybavení. Podnikatel souhlasí a mloci se tak brzy rozšíří po všech teplých mořských oblastech.
 
Po kapitánově smrti však začnou lidé uvažovat, zda by se tato zvířata nedali využít i jinak – například na stavbu přehrad a jiných podvodních prací. Obchod s mloky se rozjede ve velkém, a počet mloků brzy převýší počet lidí. Mloci také dostávají čím dál lepší vybavení. Jelikož však mohou žít pouze v pobřežních mělčinách, vystoupí brzy s tím, že je potřeba potopit část kontinentů k vytvoření nových. Lidé s tím samozřejmě nesouhlasí. A začne válka.
 silueta mloka
V tomto románu není nikdo ušetřen Čapkova ostrého pera. Vláda, věda, filmový průmysl, nikdo neunikne. Čapek své dílo zamýšlel jako varování před fašismem, avšak dílo je opravdu nadčasové a relevantní i dnes. „Kdo myslíte, že dodával mlokům stroje a zbraně, když potápěli jednu pevninu za druhou? Lidé.“ Rozhodně silné dílo, které vřele doporučuji.
 
Bohužel, i zde se chybičky najdou. V první řadě Čapek opravdu neumí psát ženské postavy, a v některých částech až moc káže. Toto jsou však jen malé vady na kráse, které se dají snadno přehlédnout. Na škále od 1 do 10 dávám solidních 8,5.

Publikováno v <a href="https://www.lekosta.cz/zabava/" rel="category tag">Zábava</a> Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Válka s mloky od Karla Čapka – recenze